Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/cykliste.cz/cykliste.cz/new_test/libs/nette/nette/Nette/loader.php on line 30
Car Sharing už i v Liberci | Cyklisté Liberecka
Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Car Sharing už i v Liberci

V Liberci mohou lidé od 20. dubna využívat sdílený automobil v systému car sharingu. Liberec se tak po Brně stal druhým českým městem, kde lze tuto službu najít. Provozovatel „Autonapůl“ v Brně provozuje vozový park 12 automobilů pro více než 70klientů, v Liberci je nově pro zájemce vyhrazen vůz Škoda Octavia kombi.

Car Sharing:  autoevolution.com

Car sharing je sdílení automobilů více lidmi, kteří auto potřebují jen občas a proto se jim nevyplatí kupovat a provozovat vlastní auto. Odborníci spočítali, že se sdílení aut vyplácí řidičům či firmám, kteří ročně najezdí do 10 až 15 tisíc kilometrů. Navíc šetří parkovací místa ve městě, protože jeden sdílený automobil využívá přibližně 4 až 10 řidičů.

Sdílené automobily jsou klientům k dispozici nonstop 24 hodin denně. Využívat car sharing není složité. Klient podepíše vstupní rámcovou smlouvu, složí vratnou zálohu a poté už jednoduše kterýkoli vůz rezervuje, vyzvedne, jede, kam potřebuje, a po skončení cesty vrátí. Jednou za čas poté zaplatí fakturu, podobně jako za telefon. Řidiči tak odpadá starost o nákup, údržbu i servis a dostává k dispozici spolehlivý vůz s dálniční známkou a veškerou povinnou výbavou.

Autonapůl pro své klienty chystá během druhé poloviny letošního roku spustit unikátní systém bezkontaktního předávání aut. V současné době se klienti kvůli předání auta musí osobně potkat, v budoucnu už to nebude nutné. Po předchozí rezervaci si vůz jednoduše otevřou čipovou kartou nebo mobilem a mohou jet.

Car sharing je na Západě široce rozšířenou službou. Například v Německu sdílení aut využívá na 500 tisíc lidí, v Švýcarsku pak přes 100 tisíc klientů.

Do rady města byl předán návrh na slevu na roční jízdenky MHD pro klienty carsharingu od roku 2014.

Co píšeTeletext ČT1 o carsharingu (3.7. 2013, strana 583 EKOLOGIE  a 637 AUTO-MOTO)

Sdílení aut by velkým městům pomohlo / Autonapůl nabízí sdílení aut

Sdílení automobilů, které v Česku zatím existuje spíše v dlouhodobých vizích ministerstva dopravy, se začíná postupně rozšiřovat. Dvě vozidla pro sdílení více uživateli nabídne pražským zájemcům družstvo Autonapůl, které podobnou službu nabízí v Brně a jedno vozidlo má v Liberci. Zatím je do projektu tzv. car-sharingu zapojená zhruba stovka lidí a dělí se o park 15 automobilů.

Zájemci o car-sharing uzavřou smlouvu a zaplatí pětitisícovou vratnou zálohu. Každý měsíc se účtuje stokoruna jako paušální poplatek. Když si společné auto půjčí, platí dvě koruny za hodinu provozu a 6 až 8 korun podle typu vozidla za ujetý kilometr. Tím jsou zaplaceny všechny poplatky včetně paliva. Vyúčtování chodí členům každý měsíc na základě záznamů z knihy jízd v jednotlivých vozech.

Podle ministerstva dopravy může tento druh mobility usnadnit dopravní situaci ve velkých městech, která se potýkají s nedostatkem parkovacích míst a kde mohou lidé tento způsob vlast- nictví automobilu kombinovat s používáním městské hromadné dopravy.

Podle společnosti je dosud zřejmý výrazný nepoměr mezi počtem Čechů, kteří jsou ochotní automobil sdílet, a obyvateli západních zemí, kde je podobná forma vlastnictví aut běžnější. Například v Německu sdílení aut využívá na půl milionu lidí a přes 100.000 ve Švýcarsku. V Česku je zatím do projektu zapojená zhruba stovka lidí a dělí se o park 15 aut. V rámci car-sharingu lidé nejvíce využívají rodinná auta, v nabídce jsou ale i menší vozidla.

Co píše Liberecký deník o carsharingu

Autor článku: Miloš Matoušek

 

Přílohy: