Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/cykliste.cz/cykliste.cz/new_test/libs/nette/nette/Nette/loader.php on line 30
Jarní cyklojízda na Sluníčko | Cyklisté Liberecka
Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Jarní cyklojízda na Sluníčko


Ve čtvrtek 21. dubna vyjela do ulic Liberce Jarní cyklojízda. Oslavili jsme tak  letošní Den Země a připoměli politikům, že chceme v Liberci bezpečná řešení pro 
cyklisty.

 

Cyklojízda začala na náměstí před radnicí. Na začátek cyklojízdy udělal pár slibů asi sto shromážděným cyklistům primátor Liberce Tibor Bathyány (kterého se nám náhodou k jeho nepříliš velké radosti podařilo odchytit) a hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta (který s námi většinu cyklojízdy absolvoval). Zástupce Cyklistů Liberecka zopakoval požadavky cyklojízdy a mohlo se vyrazit.

„Požadujeme prodloužení cyklostezky podél Nisy u čistírny odpadních vod směrem na Machnín, prodloužení vyhrazených jízdních pruhů pro cyklisty na ulici Dr. Milady Horákové z centra města až na Poštovní nám. Dále cyklistům v Liberci chybí například bezpečná trasa z centra k přehradě a dále údolím Harcovského potoka. Vhodné by také bylo umožnit cyklistům průjezd některých méně frekventovaných jednosměrných ulic obousměrně,“ vyjmenoval Pavel Matějka předseda spolku Cyklisté Liberecka.

 

Těsně po páté hodině vyrazila cyklojízda směrem do ul. Palachova a přes Šaldovo nám. do ul. Jablonecké. Zde jsme upozornili na chybějící bezpečnou trasu pro cyklisty z centra města k přehradě (nejbližšímu rekreačnímu zázemí města)

Při přejezdu přes hráz přehrady jsme se museli potýkat s barierou schodů při vjezdu do ul. Zvolenské. Dále jsme pokračovali  kolem přehrady směrem do Starého Harcova a údolím Harcovského potoka, kde dlouhodobě  navrhujeme vznik jedné z významných městských tras pro cyklisty (je možné využít již současných komunikací, které by bylo možné propojit v několika úsecích stezkami pro chodce a cyklisty).

Po vystoupání z Harcovského údolí na Lukášov, na právě pro rekonstrukci uzavřenou hl. silnici Liberec-Jablonec, se neubránil nepříjemným otázkám, na to zda rekonstrukce silnice zahrnuje řešení pro cyklisty, pan hejtman. 

Odtud jsme již zamířili do Vratislavic nad Nisou na koupaliště Sluníčko. Neobešlo se to však bez menšího zádrhelu, kdy se cyklojízda rozdělila nejméně na tři různé trasy (vedoucí cyklojízdy zatočil o odbočku dřív a vjel tak s důvěřujícími účastníky do slepé ulice, odpojující se pan hejtman strhl sebou další část důvěřivých cyklistů až ke kruhovému objezdu na Kunratické a nepatrný zlomek nedůvěřivých lidí trefil napoprvé plánovanou trasu).

Pak už nás čekalo večerní sluníčko na Sluníčku.

Akcí chtěli organizátoři upozornit zastupitele a vedení města na to, že stávající podmínky pro jízdu na kole v Liberci jsou stále nevyhovující. Poukazujeme hlavně na potřebu vytvořit ve městě síť cyklotras spojující centrum města s jednotlivými městskými částmi. Město má sice od roku 2005 generel cyklistické dopravy a však realizace bezpečných řešení pro cyklisty vázne.

Děkujeme všem za účast a podporu.