Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/cykliste.cz/cykliste.cz/new_test/libs/nette/nette/Nette/loader.php on line 30
Libercem na kole 2016 úspěšně za námi | Cyklisté Liberecka
Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Libercem na kole 2016 úspěšně za námi

Ve čtvrtek 22. září u příležitosti Evropského týdne mobility proběhla již tradiční akce Libercem na kole. Cyklojízdy se zúčastnilo něco málo přes sto cyklistů, kteří chtěli upozornit na nedostatečnou cyklistickou infrastrukturu v Liberci.


Na náměstí mezi Plazou a radnicí pozdravili cyklisty hosté cyklojízdy, jimiž byli fotbalista Jan Nezmar, Hejtman Libereckého kraje Martin Půta a náměstek primátora města Liberce Jan Korytář.
Jan Nezmar prohlásil, že kolo je vhodnýn sportovní i dopravní prostředek a byl by rád kdyby podmínky pro cyklisty byly v Liberci takové jako ve vyspělých evropských zemích.
Jan Korytář ubezpečil cyklisty, že pro ně dělá co může a že již brzy se dočkáme nově realizované infrastruktury pro cyklisty. Toto již sice prohlašoval před rokem, ale pravdou je, že cyklistická infratruktura je zahrnuta do návrhu velkého projektu IPRU Liberec Jablonec, ten ale ještě není schválen.

Trasa cyklojízdy vedla z náměstí směrem k cyklostezce u Nisy, po cyklostezce směrem do dolního centra a dále přes ul. Barvířskou a Revoluční, kolem terminálu MHD Fugnerova, ulicí Na Bídě směrem k přehradě. Poté nás čekal výšlap k Technické univerzitě a na závěr svezení na Šaldovo nám. Po osmikilometrovém okruhu jsme se vrátili zpět k radnici.


Akci jsme chtěli upozornit samosprávu města a kraje na to, že stávající podmínky pro jízdu na kole v Liberci a okolí jsou stále nevyhovující. Upozornit na potřebu vytvořit ve městě síť cyklotras spojující centrum města s jednotlivými městskými částmi. Město má sice od roku 2005 generel cyklistické dopravy a však realizace bezpečných řešení pro cyklisty vázne.
Velmi by pomohlo například vyřešení průjezdu od konce cyklostezky podél Nisy v Barvířské ulici směrem přes centrum a terminál Fugnerova.

Protestní průchod ul. Revoluční, zde byla zrušena před dvěmi roky cykloobousměrka

Dále cyklistům v Liberci stále chybí obstojná objízdná trasa úseku podél stadiónu, který se při každém fotbalovém zápasu na stadionu FC Slovan v Liberci uzavírá. Vhodné by také bylo umožnit cyklistům průjezd některých málo frekventovaných jednosměrných ulic obousměrně.
Akcí Libercem na kole účastníci zároveň sdělili, že lidé na kole po Liberci jezdí a záleží jim na tom, jaké podmínky město Liberec a ostatní vlastníci pozemních komunikací v Liberci pro jízdu na kole vytváří.
Chtěl bych poděkovat všem účastníkúm i organizátorům. Velmi si vážím vaší podpory a pomoci.

Pavel Matějka, předseda spolku Cyklisté Liberecka

foto: Václav Špetlík