Přihlášení Registrace

Cyklisté Liberecka

Zprůjezdnění jednosměrek

Přiznejme si, kdo z vás alespoň jednou nevjel na kole do jednosměrky v protisměru. Ačkoli jsme si všichni vědomi nebezpečí, protože auta nás zde nečekají, nechce se nám pársetmetrovou ulici složitě objíždět a cestu si mnohdy až o kilometry nebo zbytečná převýšení prodlužovat.

A přitom existují možnosti, jak průjezd cyklistů zlegalizovat a značkou upozornit motoristy na naši přítomnost i v opačném směru. V Liberci už pár takových ulic nalezneme (např. Revoluční, Pražská, Barvířská, Stromovka), ale stále jich není mnoho.

Vídeňský specialista Dr. Meschik sice tvrdí, že cykloobousměrka může vzniknout všude tam, kde auto zvládne cyklistu předjet, ale legislativní skutečnost je bohužel trochu složitější. Nicméně to můžeme brát jako první indikátor myšlenky „tady by to šlo“.

Hlavními aspekty při zprůjezdnění jednosměrky cyklistům jsou povolená rychlost a šířka silnice. Pokud by vás to zajímalo detailněji, přečtěte si článek na webu Prahou na kole Cyklistická infrastruktura – cykloobousměrky, ve kterém je vše vysvětleno.

Cyklisté Liberecka se snaží v tomto směru komunikovat s městem a zasadit se o zprůjezdnění dalších jednosměrek. Poslední podaná žádost na magistrát se týká ulic Moskevská, Ruská, ulic v okolí Nerudova náměstí a ulic mezi 5.Květnem a nemocnicí. (kopii žádosti naleznete jako přílohu pod článkem)

Pokud máte návrhy na další jednosměrky, které by měly být pro cyklisty obousměrné, tak nám napište na cyklisteliberecka@gmail.com, diskutujte pod článkem, nebo dávejte podměty na portálu Cyklisté sobě.

 

Přílohy: